Reisikindlustus on reisil hädavajalik

 

 

Reisile minnes on vaja teha reisikindlustus, sest õnnetuse, haigestumise, reisitõrke või pagasi kadumise korral võib see päästa sind suurtest väljaminekutest.

Reisikindlustus on eelkõige ootamatu ja vältimatu ravikulu kindlustus välisreisi ajal. Lisaks võib reisikindlustus hõlmata reisil kaasas olevate asjade kindlustust ehk pagasikindlustust, samuti reisi ärajäämisest või katkemisest tekkinud kulude kindlustust ehk reisitõrke kindlustust.

Mida järgida reisikindlustust tehes?

Esmalt tuleb läbi mõelda võimalikud riskid nii reisi eesmärki kui ka sihtpunkti silmas pidades.

„Reisikindlustust sõlmides tuleks tingimata mõelda, kas kindlustussumma on piisav võimalikke riske arvestades, kuna paljudes riikides on meditsiiniteenus väga kallis. Reisides kaugematesse piirkondadesse koos paljude ümberistumistega ei ole mõistlik piirduda ainult tervise kindlustamisega, vaid mõelda läbi ka pagasi, reisi ärajäämise ja ka lendude hilinemisega seotud kindlustuskaitsed,” ütles Salva Kindlustuse reisikindlustuse osakonna juhataja Epp Ulfsak.

Swedbanki riskikindlustuse valdkonnajuhi Kaspar Kauri sõnul tuleb reisikindlustust tehes mõelda, kas tegemist on tavalise puhkusereisi, spordireisi või hoopis mõnd ohtlikku harrastust, näiteks kaljuronimist sisaldava reisiga.

„Vastavalt reisi sisule tuleks valida lisakaitsed. Samuti tuleks läbi mõelda, kui palju asju reisile võetakse ning mis on nende väärtus, et vajadusel oleks võimalik hüvitada kogu pagasi väärtus,” ütles Kaur.

Mõned soovitused

TEE reisikindlustus kohe, kui on tasutud esimene arve reisi eest!

„Varasem sõlmimine reisikindlustuse makset kallimaks ei tee, küll aga saad sama raha eest suurema kaitse. Näiteks kui sina või laps jääb enne reisi haigeks ja seetõttu pole võimalik reisile minna, katab reisitõrkekindlustus valitud kindlustussumma ulatuses juba tasutud reisiga seotud kulutused lennupiletite, hotellibroneeringute või autorendi eest, mida teenusepakkuja ei tagasta,” ütles If Kindlustuse isikukindlustuse tootejuht Kairit Liig.

ARVESTA reisi eripäradega ja vali piisav ravikulu kindlustussumma!

„Kui lähed mägedesse suusatama või võtad ette mõne vähem asustatud sihtkoha, võib reisil juhtunud jalaluumurd või muu terviserike nõuda helikopteritranspordi kasutamist, mis maksab kuni 10 000 eurot. Ka voodikoha maksumus võib välismaa haiglas olla kordades kõrgem kui Eestis, millele lisanduvad veel ravikulud,” hoiatas PZU Kindlustuse isikukindlustuse tootejuht Kristo Õunapuu kindlustussummat valides.

Liig lausus, et ravi hinnad võivad maailma eri paikades olla väga erinevad, seetõttu soovitame kindlustussumma valida alates 100 000 eurost.

BTA Kindlustuse reisi- ja õnnetusjuhtumikindlustuse tootejuhi Mihhail Prokopjevi hinnangul tuleb arvestada reisi pikkuse ning regiooniga.

„Kui reisi ja pagasi maksumus on üldjuhul teada, siis ravikulusid välismaal on väga raske prognoosida. Seetõttu pakub kõrgem ravikindlustuse kindlustussumma vajalikku kindlustunnet ja meelerahu,” ütles Prokopjev.

Kaur rõhutas: „Kui kahtlete, kas antud tegevuse puhul reisil peaks lisakaitse endale sõlmima või millele peaks veel mõtlema, siis soovitan alati võtta ühendust kindlustusandjaga, et saada vastavalt enda vajadustele sobivaim reisikindlustus.”

Ravikulukindlustus sportimisel

Ravikulukindlustus katab haigestumise või õnnetusega seotud kulud reisi ajal.

Kui lähed reisile teadlikult sportima, näiteks suusatama, tenniselaagrisse või jooksuvõistlusele, siis tuleb reisikindlustus teha alati koos ravikulukindlustuse lisakaitsega, mis hüvitab sportimise või võistluse käigus tekkinud õnnetuse kulud. Seepärast tuleb reisikindlustust tehes kindlustusseltsi teavitada, mis spordialaga sa reisi ajal tegeled.

„Selleks, et saaksid muretult tegeleda oma hobidega, pööra lepingu sõlmimisel tähelepanu, kas sinu tegevused on kaitse all või nad vajavad täiendavat kõrgema riski kindlustuskaitset. Näiteks Helsingisse maratonile, Hispaaniasse rattalaagrisse või Alpidesse suusatama minnes korvab reisikindlustus sportimise tõttu tekkinud vigastused vaid siis, kui spordi lisakaitse on valitud,” ütles Liig.

Kindlustusseltsid nimetavad ravikulukindlustust erinevalt, näiteks meditsiiniabikindlustus ja tervisekindlustus. Ka ravikulukindlustuse lisakaitset nimetatakse erinevalt, näiteks Salva Kindlustusel on see kõrgema riskiga tervisekindlustus ja ERGO-l võistlusspordi kate. Kindlustusmakse on reeglina kõrgem tavareisija maksest ja sõltub spordialast.

Salva Kindlustuse reisikindlustuse osakonna juhataja Ulfsaki sõnul saavad tervisesportlased teha kõrgema riskiga tervisekindlustuse, mille kindlustuskaitse kehtib ka enam levinud spordialade harrastamisel nagu suusatamine, mägimatkamine kuni 4500 meetri kõrgusel, lumelauasõit selleks ettenähtud radadel, jalgrattasõit, kergejõustik, pallimängud, uisutamine jne.

„Reisikindlustuse saab sõlmida ka lastele ja noortele spordilaagrites või -võistlustel osalemise ajaks. Väga kõrge riskiga ekstreemspordi harrastamist aga tavapärane reisikindlustus ei kata, näiteks alpinism, sööstlaskumine ja langevarjuhüpped,” ütles Ulfsak.

BTA Kindlustus pakub sportlastele reisikindlustust, kus on kindlustatud vaid sportimise periood. „Kui reisi pikkus on kaks nädalat, on võimalik kindlustada ainult need päevad, mil sportlane osales spordivõistlusel,” ütles Prokopjev BTA Kindlustusest lisas, et BTA-s ei ole enamikele harrastusspordialadele vaja lisakindlustust, kuid kõrgendatud riskiga spordialade puhul, nagu kikkpoks või autosport, on lisakaitse vajalik.

Nii harrastussportlastel kui ka profisportlastel on üldiselt vaja ravikulukindlustuse lisakaitset. Lisakaitse on küll kallim tavalisest reisikindlustusest, kuid selle puudumisel ei pruugi kindlustusselts hüvitist maksta.

Ravikulukindlustus aktiivsel puhkusel

Kindlustusseltsidel on erinevad reisikindlustuse tingimused. Nagu sportimisel, nii ka aktiivse puhkusereisi korral on üldiselt vajalik ravikulukindlustuse lisakaitse.

„Kui reisil tegeletakse näiteks mägimatkamise, rattamatka, hobisukeldumise, mäesuusatamise või muu aktiivse tegevusega, tuleb valida reisikindlustust sõlmides „aktiivse puhkuse” kate,” selgitab ERGO kindlustuse riskijuht Annika Mällo.

Reisitõrkekindlustus

Reisitõrkekindlustus ehk reisi ärajäämise kindlustuskaitse aitab reisi hilinemise, katkemise või ärajäämise korral.

„Reisi ärajäämise kindluskaitse piisavaks kehtivuseks tuleks sõlmida reisitõrke kindlustus kohe, kui ostad reisi või lennupiletid. Reisikindlustuse hind on sama, kuid kaitse on oluliselt pikem,” ütles Seesam Kindlustuse liiklus- ja reisikindlustuse tootejuht Jonatan Jõks.

Swedbanki riskikindlustuse valdkonnajuhi Kaspar Kauri sõnul hakkab reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtima juba kolm päeva pärast kindlustuslepingu sõlmimist. „Kui enne reisi peaks inimene haigestuma või sattuma õnnetusse ning seetõttu ei saa ta reisile minna, siis hüvitatakse ettemakstud reisiga seotud kulutused,” ütles Kaur.

„Kui pead reisil olles ootamatult kiiresti kodumaale naasma, näiteks lähedase terviserikke või koduse veeavarii tõttu, tuleb arvestada, et erandkorras ostetud tagasilennu pilet võib olla palju kallim kui mitu kuud ette ostetud pilet. Seega ei tasu 400-eurose lennupileti ostmisel määrata reisitõrke summaks 400 eurot, vaid märksa suurem summa,” ütles PZU Kindlustuse isikukindlustuse tootejuht Kristo Õunapuu.

Pagasikindlustus

Pagasikindlustus pakub kaitset pagasi hilinemise, kahjustumise, varguse ja kadumise korral.

ERGO kindlustuse riskijuhi Annika Mällo sõnul saab spordivahendeid kindlustada tavalise pagasina. „Spordivahendeid kindlustades tuleb lihtsalt arvestada, et valitav kindlustussumma oleks piisav,”ütles Mällo.

Swedbanki riskikindlustuse valdkonnajuht Kaspar Kaur rõhutas, et enne kindlustuslepingu sõlmimist peab läbi mõtlema kindlustuskaitse summa, liites lisaks isiklike asjade väärtusele juurde ka spordivarustuse väärtuse.

Kui sa võtad spordivarustuse reisile kaasa, siis küsi kindlustusandjalt enne reisi, kuidas seda peab hoidma ja mis tingimustel kindlustus kehtib.

Teadmiseks

Levinumad reisikindlustuse kaitsed:

  • ravikulukindlustus
  • reisitõrkekindlustus

Pane tähele:

  • tutvu reisikindlustuse tingimustega, need võivad kindlustusseltsidel erineda;
  • vali vastavalt reisi iseloomule õige kindlustuskaitse, reisil sportides tee ravikulukindlustuse lisakaitse, mis katab kõrge riskiga tegevusi;
  • vali vastavalt reisi iseloomule piisav ravikulu kindlustussumma, ravi nii Euroopas, USA-s kui Kanadas võib olla kallis;
  • reisitõrke kindlustussumma valikul lähtu esialgsest reisikulust ja arvuta lisaks, kui palju maksaks ootamatu reisilt naasmine.
  • vajadusel konsulteeri kindlustustöötajaga, kes aitab valida õiged kindlustuskaitsed ja – summad;
  • pärast kindlustuslepingu sõlmimist tasub salvestada oma mobiilitelefoni kindlustusandja kahjukäsitluse telefoninumber. Kui reisil peaks midagi ootamatult juhtuma, on see number käepärast;
  • reisikindlustuse hüvitise saamiseks tuleb kindlasti võtta kahjujuhtumi toimumist tõendavad dokumendid: arstitõend koos diagnoosiga, varguse korral politseitõend ja pagasi hilinemisel seda kinnitav tõend.

tekst: Kati Varblane/Eesti Kindlustusseltside Liidu kommunikatsioonijuht

Eesti Kindlustusseltside Liit
Foto: Pixabay

Jaga