Huvitavad lahendused enda nähtavaks tegemiseks pimedal ajal

Jalgratas kaetud helkiva aerosooliga

Sügisene aeg enne lume tulekut on tänavatel ja teedel üks pimedamaid ning ohtlikumaid nii jalakäijatele kui ka teistele nõrgematele liiklejatele. Lihtsaimaiks abimeheks on siin helkuri või teiste valgustpeegeldavate toodete kasutamine, mida leidub tänapäeval nii aerosooli, mütsi sisse õmmeldud niidi või näiteks kleepsude vormis.

Salva Kindlustuse kindlustusdirektor Urmas Kivirüüt toonitas, et inimesed kipuvad unustama fakti, et pimedal aastaajal on Eestis helkuri kandmine kohustuslik, kuigi trahvi saamise hirmu asemel peaks siiski esimene prioriteet olema enda ja oma lähedaste ohutus. „Helkurita jalakäijat näeb autojuht 30 meetri kauguselt, aga helkuriga juba ligi 130 meetri pealt,“ selgitas Kivirüüt. 

„Praegune aeg on jalakäijatele vägagi ohtlik, sest maas pole veel lund, mis ümbruskonda valgustada aitaks ning inimesed kannavad pigem soojema ilma riideid, millelt puuduvad helkurid. Samas on näiteks õhtusel ajal ka linnatänaval puude vahelt ülekäigurajale astuvat inimest väga raske märgata,“ märkis Kivirüüt. 

Kui varasemalt ei tahtnud paljud helkurit kanda, kuna see ei näinud piisavalt hea välja, siis tänapäeval on enda nähtavaks tegemiseks palju põnevaid variante. Näiteks on võimalik isegi oma koera saba aerosoolist tuleva ainega kattaga nii, et terve saba valguse käes helkima hakkab. „Helkur on kõige odavam elupäästja ning enamasti jagatakse neid mitmel pool ka tasuta või leiab neid helkuripuude pealt,“ lisas Kivirüüt. 

Maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand lisas, et soovituslik oleks kanda korraga mitut eri funktsioonidega valgustpeegeldavaid tooteid, millest üks peaks kindlasti olema ka vastavalt sertifitseeritud. „See tagab, et me pimedatel õhtutel ja hommikutel igal juhul silma paistaksime ja üksteist märkaksime,“ märkis Heinrand. 

Õige helkuri peal on märgistus CE ja viide standardile EN 13356:2001, kuid oluline on lõpuks ikkagi enda piisavalt nähtavaks tegemine. Olgu selleks siis taskulamp, koera rihma küljes olev tuluke või laste vilkuvate taldadega jalatsid. Soovitatavalt tuleks kasutada mitut helkurit, et inimene oleks nähtav nii eest, tagant, kui küljelt.

Põnevad lahendused enda nähtavaks tegemiseks:

Helkiv aerosool

Helkurefektiga aerosool toimib nii nagu nimi lubab – aerosooli saab pihustada nii riietele kui ka muudele esemetele (lapsevanker, kõndimiskepid, seljakott, jalgrattaraam või isegi koera saba). Spreikiht ei ole siiski igavene ning seda tuleb regulaarselt värskendada. Põnevamate mustrite saamiseks võib kasutada ka šabloone.

Helkurlõngast ja -niidist riideesemed

Helkurlõnga- ja niiti saab osta eraldi ning seda ise kasutada mütside, kinnaste, sallide või muude toodete valmistamiseks, kuid erinevatelt tootjatelt leiab ka piisavalt juba valmis tooteid. Helkurlõnga pole tavaolukorras näha ning müts näeb välja nagu müts ikka, kuid pimedas valgusvihukätte sattudes hakkavad sees olevad riidekiud helkurina helendama.

Päikese käes laetavad helkurid

Helkurid, mille plastist keskmisele helkuri osale lisatud silikoonist kest hakkab peale loodusliku või tehisliku valguse käes laadimist helendama. Tagab hea nähtavuse eriti pimedates või valgusevaesetes kohtades. 

Helendavad katted

Valgust peegeldavaid katteid saab paigaldada nii seljakottidele kui ka näiteks jalgratturite jalanõudele. Lisaks väga hea nähtavuse tagamisele kaitsevad esemeid ka pori ja vihma eest.

Kleebitavad helkurid

Helkurkleebiseid leidub tänapäeval praktiliselt iga kuju ja suurusega ning neid saab paigaldada kõikidele pindadele. Lisaks on saadaval ka helkurkangas, millest välja lõigatud kujundeid saab lihtsalt triikrauaga riideesemetele kinnitada. 

Ehted 

Viimasel ajal on eriti populaarsest helkurmaterjalist disainitud ehted, prossid ja märgised, mis lisaks ohutuse tagamisele on ka lihtsalt ilusaks ehteks.

Täiendavat infot ja viiteid toodetele leiab Maanteeameti kodulehelt. 

Jaga