Kindlustussektor tähistab 25. aastapäeva

õhupallid

Eesti Liikluskindlustuse Fond (LKF) ja Eesti Kindlustusseltside Liit (EKsL) tähistavad täna 25. aastapäeva.

Eelmisel aastal oli kindlustusturu kogumaht 427 miljoni euroni, millest 335 miljonit eurot moodustas kahjukindlustus ja 92 miljonit eurot elukindlustus. Võrdluseks, 1992. aastal oli kindlustusturu kogumaht 63 miljonit krooni ehk ligi 4 miljonit eurot.

LKF-i ja EKsL-i juhi Mart Jesse sõnul on kindlustusturg 25 aasta jooksul läbi teinud muljetavaldava arengu ja kindlustusteenused on saanud ühiskonna lahutamatuks koostisosaks. „Kindlustusturg areneb juba aastaid muust majandusest kiiremini, kasvades eelmisel aastal 10 protsenti, võrreldes Eesti üldise neljaprotsendilise majanduskasvuga. Kindlustusturu kiire kasv on tingitud ühiskonna üha suurenevast teadlikkusest seoses isiklike ja ettevõtte riskide maandamise vajadusega, kuid seda soosib ka tarbijate kõrge usaldus teenusepakkujate suhtes,“ ütles Jesse.

„Tarbijate usaldust iseloomustab ilmekalt asjaolu, et kui viimastel aastatel hüvitatakse üle 150 000 kindlustusjuhtumi aastas, siis vaidlusena jõuab lepitusorganisse keskmiselt umbes 300 ehk 0,2 protsenti kõigist juhtumitest,“ lisas Jesse.

25 aastat tagasi, 1993. aastal koguti liikluskindlustuse kindlustusmakseid kogumahus 66,3 miljonit krooni ehk 4,2 miljonit eurot ja registreeriti 4980 kindlustusjuhtumit keskmise hüvitisega 5340 krooni ehk 341 eurot.

Võrdluseks, eelmisel aastal koguti liikluskindlustuse kindlustusmakseid 91,7 miljonit eurot, registreeriti 35620 kindlustusjuhtumit ja keskmise kindlustusjuhtumi maksumus oli 1775 eurot.

13. novembril 1992 tegevust alustanud LKF oli esialgu avalik-õiguslik asutus rahandusministeeriumi alluvuses. Algselt riiklikult reguleeritud hinnakujundus liberaliseeriti ja allutati turumajanduse reeglitele 2001. aastal. Reformi jätkuna kujundati LKF ümber mittetulundusühinguks 2004. aastal.

LKF on liikluskindlustuse garantiifond, Eesti rohelise kaardi büroo, liikluskindlustuse registri pidaja ja liikluskindlustuse lepinguta sõidukite sundkindlustaja. LKF hüvitab registreerimata, sundkindlustusega ja tuvastamata jäänud sõidukiga tekitatud kahju. Samuti korraldab LKF liikluskindlustuse vaidluste lahendamist liikluskindlustuse lepitusorgani kaudu.

EKsL on kõiki Eestis tegutsevaid kindlustusandjaid ühendav erialaliit, mis arendab kindlustust ja kahjuennetust ning analüüsib ja avaldab kindlustusstatistikat. EKsL korraldab kindlustusvaidluste lahendamist kindlustuse lepitusorgani kaudu. EKsL loodi 15. veebruaril 1993. aastal.

Allikas: Eesti Kindlustusseltside Liit
Foto: Pixabay

Jaga