Katustele kogunenud lumi ja jää tõi sulaga üksjagu kahjusid

Aasta esimestel kuudel põhjustas Salva Kindlustuse klientidele üksjagu kahjusid hoonete katustele kogunenud sulalumi ja jää, mis lõhkus nii hoonete lähedale pargitud sõidukeid ning põhjustas kaudselt ka tervisekahju, kui katust puhastanud mees redelilt alla kukkus.

„Eesti kliimas on katustele kogunev lumi, jää ning räästastesse tekkivad jääpurikad muidugi alati aktuaalseks teemaks, aga see kevad tekkis neid juhtumeid kuidagi eriti tihedalt, millest osad ilmnevad majaomanikele alles praegu,“ märkis Salva Kindlustuse varakindlustuse osakonna juhataja Alver Kivirüüt. Praeguseks hetkeks on otseselt katusele kogunenud jää- ja lume tõttu aasta esimeste kuudega Salvas registreeritud kahjusid üle 14 000 euro väärtuses.

Mitme juhtumi puhul põhjustas liikuma hakanud jää- ja lumemass kahjustusi hoonele ning lõhkus vihmaveerenne ja tõkkeid, kuid oli ka juhtumeid, kui kahju tekitasid majaomanikud katuse puhastamise käigus ise ning olukordi, kui kahjustusi said hoopis hoone lähedale pargitud sõidukid. „Tuleb tänada õnne, et inimesed viga ei saanud. Sõidukite endi keskmised remondisummad jäävad 1500 euro kanti,“ nentis Kivirüüt. 

„Ühe juhtumi puhul sai küll viga ka inimene, kui katusel oleva lumekoristuse käigus redel maha libises. Seekord piirdus õnnetus luumurruga, aga oleks võinud minna ka halvemini. Seepärast tasub alati ohutusse väga tõsiselt suhtuda ning võimalusel kasutada katuse koristamiseks ikkagi professionaale,“ rõhutas Kivirüüt.

„Tegelikult tekkisidki mitmed kahjujuhtumid just inimeste enda liiga agara tegutsemise tagajärjel. Mitmed katusekatted said kahjustusi just seetõttu, et katust mindi liiga agaralt labidatega puhastama ja selle käigus lõhuti katusekive.“    

Salva varakindlustuse osakonna juhataja soovitab nüüd kuivade ilmade saabumisel tegelikult põhjalikult üle kontrollida nende hoonete katused, mida talvel lumest puhastati, sest pahatihti võib katusekate puhastuse käigus kahju saada, kuid talvisel ajal võib see tähelepandamatuks jääda ning veeleke ilmneb alles suviste suurte vihmasadude ajal.

Jaga